Web sitenizi nasıl hızlandırabilirsiniz?

Web sitenizi büyük emek ve umutlarla hazırladınız ancak siteniz çok mu yavaş yükleniyor. Veya sitenizin daha iyi SEO performansı göstermesi için daha hızlı mı yüklenmesini istiyorsunuz? Web sitenizi nasıl hızlandırabileceğinizi bu makalemizde sizinle paylaşıyoruz.

 

Görselleri optimize edin:

Web sitesi içerisinde görseller önemli bir yer tutar. Hem konuyu anlatmak amacıyla kullandığınız görsellerin hem de site genelinde kullanılan diğer görsellerin (üyelerden aldığınız üye fotoğrafları olabilir) optimize edilmesi size hızını etkileyen en önemli faktörlerdendir. Web sitelerinde siz bir sayfa görüntülemek istediğinizde bilgisayarınız site içerisinde bulunan her bir öğe için ayrı ayrı  istek gönderir sunucuya. Dolayısıyla bu isteklerin karşılığında sunucu tarafından size gönderilen dosyaların boyutunun yüksek olması download süresini uzatacağı gibi, web sitenizin düzgün yüklenmesini geciktirecektir. Sitenizin yüklenme hızı ne kadar çok olursa o kadar çok ziyaretçi kaybetmiş sayılırsınız.

 

JS ve CSS dosyalarınızı minimize edin:

Bir üst maddede belirttiğimiz gibi site içerisinde yer alan her dosya (görsel, js veya css) için ayrı istek gönderilir sunucuya. Bu istek sonrasında da her dosya ayrı ayrı sunucudan gönderilir. Diğer taraftan web sitenizin daha güzel görünmesi veya kullanıcı tarafında daha işlevsel hale gelmesi için javascript ve css dosyaları kullanıyor, hatta 3rd parti kodları da kullanıyor olabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken önemli bir husus vardır. Eğer web sitenize dahil ettiğiniz javascript ve css dosyaları site içerisinde herhangi bir yerde kullanılmıyorsa, o dosyaları boşuna çağırıyorsunuz demektir ki bu da fazla yüklenme süresine neden olur. Siteniz yavaş yüklenmiyor olsa bile bu tarz kullanılmayan dosyaları kaldırmak sitenizin hızını ciddi anlamda arttıracaktır ki bu da daha fazla organik kullanıcı anlamına gelir.

Bir diğer taraftan da kullanıdığınız javascript ve css dosyalarını minimize etmenizi öneririz. Bunun amacı da bilgisayarınız tarafından yorumlanacak olan javascript ve css dosyalarını daha kolay okumasına sağlar ki bu da sayfanızın yüklenme hızını olumlu yönde etkiler. Online olarak pek çok sitede, js ve css dosyalarınızı optimize edebilirsiniz. Örnek olarak bu siteyi kullanabilirsiniz.
CDN kullanın:

İlk olarak CDN’i kısaca açıklasak daha yerinde olacak sanırım. Content Delivery Network’ün kısaltması olan CDN, bir üst maddede anlattığımız css ve javascript dosyalarınızı web sitenizin içerisinde barındırmak yerine başka bir sunucudan çağırmanıza olanak sağlar. CDN kullanımı aslında web sitenizin yüklenme hızını olumlu olarak etkileyen en önemli unsurlardan biridir, tabi ki doğru kullanıldığında. Kullanıcılar sadece sizin sitenizi değil bir sürü web sitesini ziyaret eder. Bütün web sitelerinde ortak kullanılabilecek olan 3rd parti yazılımlar için CDN kullanmak, her web sitesi ziyaretinde bu dosyaların indirilmesini engelleyerek site hız performasınızı arttırabilir. Örnek olarka açıklamak gerekirse; Jquery gibi neredeyse her web sitesinde yer alan bir framework’ü CDN ile web sitenize eklediğinizde; aynı CDN’i kullanan bir web sitesini ziyaret eden kullanıcının browser’ında zaten bu framework indirilmiş olur. Dolayısıyla tekrardan sizin web siteniz ziyaret edildiğinde indirilmesi gerekmez. Bu da web site hızınızı olumlu yönde etkiler.

Ancak CDN kullanımının dikkat etmeniz gereken konu; CDN’in sunucusunun mevcut lokasyonu. Eğer siz İstanbul’da veya Avrupa’da host edilen bir web siteye sahipseniz ve web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların büyük bir kısmı da bu lokasyonlardan geliyorsa o zaman Amkerika’da host edilen bir CDN kullanmanız sitenizin hızını arttırmak yerine yavaşlatabilir.

CDN hakkında detaylı bilgi verdiğimiz bu yazımıza bir göz atın.

Browser önbelleği kullanın:

Web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı her site ziyaretinde; ziyaret etmek istediği sayfayı veya içeriği yeniden indirir. Bu da sitenizin her seferinde kullanıcı tarafından yeniden indirilmesini ve bir zaman geçmesini sağlar. Ancak kullanıcılar web sitenizi birden çok kez ziyaret ediyorlarsa, sitenizin içerisinde bulunan dosyaların kullanıcının browser’ı tarafından cache’lenmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde browser tarafından önbelleklenen içeriğin her seferinde indirilmemesini sağlarsınız ki bu da web site yüklenme hızınızı ciddi anlamda düşürür. Ancak bu özelliği kullanırken dikkatli olmanızda fayda var. Bunun sebebi genel kullanılan dosya dışında içeriğinizi de cache’lerseniz kullanıcıların web sitenizi ziyaretinde yeni içeriklerinizi görmesini engellemiş olabilirsiniz.


Web sitenizi AMP uyumlu hale getirin:

Google tarafında yapılan son güncellemeler ile birlikte organik arama sonuçlarında mobil uyumluluğun ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Ancak son zamanlarda buna ek olarak Google mobil aramalarda sitelerin AMP uyumlu olmasını da istiyor. Peki nedir AMP? Accelerated Mobile Pages'in kısaltması olan AMP web sitenizin Google'ın belirlediği özellikler doğrultusunda hazırlanmasını ön görüyor. Bu şekilde hazırlanan web siteleri Google tarafından cache'leniyor ve kullanıcı bir mobil arama yaptığında; eğer sizin sayfanız AMP uyumlu ise Google öncelikle kendi cache'inde tuttuğu web sayfanızı kullanıcıya gösteriyor. Ve ciddi anlamda düşük yüklenme süreleri ile karşı karşıyayız burada. 3 saniye yüklenme süresi bir mobil web sitesi için iyi kabul edilirken; AMP uyumlu bir web sayfasının açılma hızı 1 saniyelere kadar düşmektedir. Tabi ki AMP'nin de kendi içerisinde avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. AMP hakkında daha detaylı bilgi almak için Google AMP Nedir yazımızı inceleyebilirsiniz.


Sonuç:

Tabi ki web sitenizin hızını etkileyen unsurlar sadece yukarıda belirttiklerimiz değildir. Bunlardan başka pek çok unsur web site hızınızı etkiler. Ancak biz web sitenizin hızını en çok etkileyen unsurları sizin için derledik. Sitenizin SEO performasını olumlu yönde etkileyecek tavsiyelerimiz için lütfen bizi takip etmeye devam edin.

Daha Fazla
Yorumlar
Katkınız için teşekkürler! Yorumunuz yayınlanmadan önce onay sürecinden geçecektir.
Onaylanma süresi ortalama 1 saat kadardır.
Demet
Demet - 27.09.2018
Merhaba, Önerileriniz için teşekkürler ancak web sitemizi hızlandırmak için yapabileceklerimiz bu kadar mı?