Sosyal medyanın iş stratejisinde ki rolünün ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir bakıma eğer sosyal medyada değilseniz, işleri olması gerekenden daha zor hale getiriyorsunuz demektir.
 
Ancak, sosyal medya da sürekli değişiyor ve  oyunun nasıl değiştiğini anlamak için sürekli takipte olmak zorundasınız. Bu işin yönetim sorumluluğu üzerinizdeyse gerçekten işinizin kolay olduğunu kimse söyleyemez. O halde sosyal medyaya bakış açımızı değiştirip 2018'de ilk 7 sırada gelen sosyal medya pazarlama trendlerine haydi birlikte bakalım. Bol bol kişiselleştirmeye yönelik cümleler göreceğinizi de şimdiden söyleyelim :)


1. Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik halihazırda hayatımızda zaten var olan ve çoğumuzun aşina olduğu bir yol.  Oldukça iyi kurgulanıp uygulanan ve bizi kendine hayran bırakan büyük başarı hikayelerini internet üzerinden izliyoruz. Elbette bunu küçük projelerde kullanmanız da gayet mümkün. Ancak her halukarda geleceğe önemli bir etki bırakacağı aşikar.

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik pazarlarının 2023 yılına kadar 298 milyar doları aşacağı tahmin edilmektedir. En belirgin örnek ne diyecek olursanız hepimizin cep telefonlarında yer alan Snapchat ya da instagram yüz filtreleridir.
Dolayısıyla her gün hayatımızda zaten olan artırılmış gerçekliği hem etkileşim kazanmak hem de bu etkileşimi kişiselleştirme imkanı sunmak için kullanmak oldukça mantıklı değil mi?


 

2. Z Kuşağına Odaklanın

Z kuşağı, işgücüne artık girmeye başlıyor, yani ceplerinde artık harcayacak paraları var. Dolayısıyla pazarlamacılar yeni nesli erkenden hedef almaya başlıyor.
Perakendeciler, pop-up mağazalar açıyor ve gelecek yıllar için büyük bir iş trendi olmaya devam edecek olan daha samimi, kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri sunan etkinlikleri barındırıyor. Pop-up mağazaları ve olaylarının bu kadar popüler olmasının nedeni, benzersiz olmaları ve sosyal medyada paylaşılma niyetiyle tasarlanmış olmalarıdır. Z kuşağı da teknoloji ile çevrelendiği için bu da onları ve sosyal medya pazarlamasını birbirine uygun hale getiriyor.


 

3. Video, Video, Video

Video, sosyal medyanın en baskın ve iddialı yüzü olmaya devam ediyor. Instagram’ın, tam olarak Snapchat’i kopyalayarak aynı şekilde çalışan Instagram Hikayeleri’ni oluşturduğunu hepimiz biliyoruz. Entrepreneur'a göre, 200 milyon Instagram kullanıcısı her ay Instagram Hikayeleri kullanmakta. Bu, Instagram'ın pazarlama çabalarınızda hayati bir odak noktası olmasını ve en iyi şekilde çaba göstermeniz gerektiğini açıkça vurguluyor. YouTube, YouTuberlar'daki artış nedeniyle popülerlik düzeyini artırmaya devam ediyor.
İnsanlar doğası gereği görsel öğrenmeye yatkındır ve videolar da resimlerin sunduğunun çok daha ötesine geçer. Tüm bu video platformlarını göz önüne alarak stratejilerinizi belirleyerek benzersiz bir avantaj elde etmek mümkün.
 
 

4. Messenger Uygulamaları ve Chatbotlar

Video gibi, mesajlaşma uygulamaları da müşterilere işletmelere ulaşmak için başka bir kanal sunuyor. Hepimiz Facebook Messenger'da insanların Facebook'tan ayrılmadan birbirlerine ulaşmasının ne kadar kolay olduğunu biliyoruz. Bu önemli çünkü Facebook'taki müşteriler her zaman bir ürün alma niyeti ile Facebook’da değiller. Dolayısıyla herhangi bir anda soru ya da şikayet için müşterinin olduğu kanalda var olup kolayca ulaşılabilir olmaktan daha güzel bir şey var mı?
Bununla birlikte, bir müşteri her hangi bir hizmet ya da ürün için websiteye gelir ve ilgilendikleri bir şeyi görürse, pazarlamacılar chatbot aracılığıyla onlara rahatça ulaşabilir ve nihai müşteriyle hızlıca satışa yol açabilecek bir konuşma başlatabilir. Üstelik aynı anda binlerce müşteriyle!  Bu, müşteri yolculuğunda katılımı arttırmanın harika bir yoludur.


 

5. Canlı Akış

Canlı akış, video kanallarını başka bir seviyeye taşır. Sosyal medya pazarlamacılığı yöneticileri, bir video oluşturmak ve onu geliştirmek için endişelenmek yerine, potansiyel müşterilere samimi bir yaklaşım sunmak için ne yaptıklarını yayınlayabilirler. 
Canlı akış, pazarlamacıların potansiyel müşterilere yalnızca neler olup bittiğine yakından bakmalarını değil, doğal bir harekete geçirici mesaj sunmalarına yardımcı olur. Örneğin, bir defalık tanıtım sunmak isteyen pazarlamacılar, canlı bir akışa başlayabilir ve sosyal medyada promosyonun şu anda başlayıp doğrudan soruları ve yorumları olan veya olmayan müşterileriyle doğrudan etkileşim kurarken duyurabilir. 

6. Influencer Pazarlama

Instagram ve YouTube’dan daha az önce bahsettik değil mi? YouTube ve Instagram fenomenleri, ürünleri ve markaları görüntüleyenlere pazarlayan kişilerin en iyi örneğidir. Bu fenomenlerle iş birliği yaptığınızda artık ürününüz yüz binlerce abonesi olan ve herkes tarafından etkileyici olarak kabul edilen bir kişi tarafından paylaşılıyor demektir. Ürünlerinizi YouTube ve Instagram gibi diğer sosyal medyadaki Influencerlarla tanıtarak, hedef kitleniz olan insanlara ulaşmış olursunuz.
Yine, burada da konu kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri sunmaya geliyor. YouTuberlar, tonlarca insana onların ilgisini çekecek içerik yayınlayarak şöhret kazanırlar. Bir ürün veya hizmet hakkında konuştuklarında, bu ürün veya hizmetin hayatlarında önemli bir rol oynadığı ve bunun bizim için de önemli bir rol oynayabileceği izlenimini vermek için sosyal mühendislikten yararlanıyorlar. Bu sayede müşterilerimize güvenebileceğimizi düşündüğümüz insanlarla yaklaşarak, müşterilerin büyük şirketlere güvenmekte tereddüt ettikleri bir pazarda uzun bir yol kat etmemizi sağlıyor.
 


7. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, işletmelerin ürünlerini tanıtmak için işletme hayranları tarafından oluşturulan içeriktir. Fotoğraflar veya videolar olabilir. Bunu yapmak, müşterilerin, muhtemelen daha iyi tahmin edebileceğiniz gibi, daha iyi ve genel bir müşteri deneyimine yol açan, iş stratejisine dahil olmanın son derece yararlı bir yoludur.
 
Söz konusu teknoloji odaklı pazarda, ağızdan geçen sözlü referanslar hala önemli bir rol oynamaktadır. Maalesef insanlar artık basit pazarlama taktiklerine pek cevap vermiyor. Birisine bir ürüne ihtiyaç duyduğunu söylemek yeterli değil. Ürünün arkasında bir hikaye istiyorlar. Sosyal medya pazarlamacılığında büyük bir rol oynayan Influencerlar hakkında da bahsettiğimiz gibi, insanlar da gerçek hayatta kullanılan ürünleri görmek istiyor. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, ürünleri bir işletmenin asla yapamayacağı şekilde kişiselleştirmiş oluyor.


Daha Fazla
Yorumlar
Katkınız için teşekkürler! Yorumunuz yayınlanmadan önce onay sürecinden geçecektir.
Onaylanma süresi ortalama 1 saat kadardır.