Bir web siteniz var ve web sitenizi sosyal medyada paylaşan biriyseniz bu yazımız tam size göre. Bu yazımızda Open Graph (og) meta tag'ının ne işe yaradığını, neden önemli olduğunu ve nasıl kullanılacağından bahsedeceğiz.


Open graph meta tag'ı web sayfanızın sosyal medyada paylaşıldığında; ön izleme olarak sosyal medyada yer alacak bilgileri aktaran meta tag'idir. İlk okunduğunda çok basit bir konu gibi geldiğini ve bunun için ayrı bir yazı yazmanın gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak iki açıdan open graph (og) meta tag'leri gerçekten önemlidir.

İlki web sitenizde bir yazı yayınladınız ve bunu sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak istiyorsunuz ancak her seferinde görsel ve içerik eklemek, başlığını ayrıca yazmak zor gelebilir. Belki başlarda zor gelmese de ileri zamanlarda öyle olacağını garanti edebilirim. Tecrübe ile sabit! Diğer taraftan sadece siz değil, sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı da web sayfanızı sosyal medya hesaplarında paylaşmak isteyebilir. İşte bu durumda site ziyaretçisinin kullanacağı görsel, içerik ve başlığı siz belirlemiş olursunuz. Yani kontrol sizde olur. Sadece web sayfanızın URL'ini sosyal medya da paylaşırsınız ve hepsi bu! Birazdan bunu nasıl yapacağınızı anlatacağım.

İkinci sebebi ise; web sitenizde üzücü bir haber verdiniz. Ve bunu sosyal medya hesaplarınızdan paylaşacaksınız. Eğer Open Graph meta tag'i kullanmazsanız o zaman sosyal medya hesabı sizin web sitenizden herhangi bir görseli alıp ve kullanacaktır. Ve bu seçimde hiç kontrolünüz olmadığı için haberiniz ile çok alakasız bir görsel kullanabilir. Örneğimizde olduğunu gibi üzücü bir haberi sosyal medya hesabınızdan paylaşırken tatil yapan insanların görselinin olduğu bir içerik kullanabilir. Kişisel web sayfaları için belki bu çok sık rastlanacak bir durum olmasa da kurumsal web sitesi yöneticisi iseniz; heleki bir haber sitesinin yöneticisi iseniz buna çok önem vermelisiniz. 

Kısa bir not olarak ekleyeyim; Open Graph (og) kullanarak web sayfalarınızı sosyal medyada paylaşırsanız daha kurumsal ve profesyonel bir görünüm kazanmış olursunuz.

Open Graph (og) Nasıl Kullanılır?

Örnek Kullanım:


Open Graph meta tag'ini web sayfalarınıza eklemek için temel düzeyde HTML bilginizin olması ve sitedeki dosyalara erişiminiz gerekiyor. taginin içerisine ekleyeceğiniz Open Graph tag'leri ile sayfanıza Open Graph (og) ekleyebilirsiniz.

Eğer HTML bilginiz veya site dosyalarına erişiminiz yok ise o zaman web site yazılım hizmeti satın aldığınız kişi veya kurumdan bu geliştirmeyi yapmalarını isteyebilirsiniz. Peki yapılan bu eklemeleri nasıl kontrol edebilirsiniz? Web sayfanızda mouse'ı sağ tıklayıp 'Sayfa Kaynağını Görüntüle' seçeneğini seçerek, açılış ve kapanış tag'i arasında Open Graph tag'lerinin olması gerekmektedir.

Eğer wordpress gibi bir yapı kullanıyorsanız sitenizde bu eklemeleri HTML üzerinden yapabileceğini gibi çeşitli eklentilerle de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Buradan ilgili eklentiye ulaşabilirsiniz.

Eklediğiniz Open Graph Meta Tag'lerin doğru çalışıp çalışmadığını online araçlar ile kontrol edebilirsiniz. Örnek olarak buradan Facebook Open Graph Debugger aracına ulaşabilirsiniz.


Sonuç:

Eğer bir web siteniz varsa ve bunu sosyal medya hesaplarınızda paylaşıyorsanız, hem kolaylık açısından hem profesyonel görünüm açısından hem de hata yapma olasılığını en aza indirme açısından kullanmanızı öneririz.

Yakın zamanda Open Graph Meta Tag'leri oluşturabileceğiniz sayfamıza buradan ulaşabileceksiniz.


Daha Fazla
Yorumlar
Katkınız için teşekkürler! Yorumunuz yayınlanmadan önce onay sürecinden geçecektir.
Onaylanma süresi ortalama 1 saat kadardır.