Yeni bir iş kurdunuz, web sitesi açtınız veya youtube kanalınız var ancak daha profesyonel görünmek istiyorsunuz. Bir logoya ihtiyacınız olduğuna karar verdiniz ancak nasıl logoyu nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Yardım edecek kimseyi de tanımıyorsanız bu yazımız tam size göre!

Eğer bir logoya ihtiyacınız varsa başka kişilerden yardım alabileceğiniz gibi aslında siz de kendi zevkinize uygun logoyu tasarlayabilirsiniz. Eğer araştırma yaptıysanız çok fazla ücretsiz hazır logo yapma sitesi bulabilirsiniz. Ancak bu sitelerin neredeyse hepsi hazırladığınız logoları küçük boyutlarda ücretsiz olarak kullanmanıza olanak sağlıyor. İndirdiğiniz bu küçük logoları sadece kısıtlı alanlarda kullanabilirsiniz. Belki bir kartvizit üzerinde. Ancak diğer alanlar web sitesi, tabela, antetli kağıt gibi daha büyük oldukları için ücretsiz aldığınız bu logo işinizi maalesef görmeyecektir. O yüzden en başından belirtelim eğer bir profesyonel tarafından hazırlanmış gibi görünen bir logo istiyorsanız o zaman cüzi bir ödeme yapmanız gerekecektir. Ünlü markalara binlerce dolara hazırlanan logoları duyduysanız eğer o zaman yapacağınız cüzi ödemelerin gerçekten cüzi olduğunu anlarsınız.

Şimdi sizler için seçtiğimiz logo hazırlama sitelerini ve logo hazırlamak için kullanabileceğiniz diğer yöntemlerden bahsedeceğiz.

Logaster

Kullanımı gayet kolay olan Logaster web sitesi ile rahatlıkla tüm ihtiyaçlarınız için kullanabileceğiniz logolar tasarlayabilirsiniz.

İlk olarak logosunu hazırlamak istediğiniz şirketinizin ismini ve ardından hangi sektörde faaliyet gösterdiğinizi belirtmeniz gerekiyor. Dilerseniz bu ekranda sloganda ekleyebilirsiniz.


Sonraki sayfada logo tasarımında kullanmak istediğiniz ikon tasarımını seçmeniz gerekiyor. Gerçekten sitenin çok sayıda örnek ikon sunduğu bir gerçek ancak maalesef belirtmemiz gerekiyor ki ikonlar biraz eski tarz kalmış.


Ardından logonuzu kaydedebilirsiniz.


Logonuzu kaydettikten sonra indirebilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, ücretsiz olarak kullanım hakkı sunuluyor ancak çözünürlüğü gerçekten çok düşük boyutlarda. Size önerimiz ihtiyacınız doğrultusunda ücretli seçeneklerden birini kullanmak.

Logaster web sitesine buradan erişebilirsiniz.

Logomaker

Bu web sitesinde de yine ilk olarak sizden çalışacağınız sektörü, firmanızın ismini ayrıca eğer varsa iki satır olacak şekilde firmanızın sloganını iletmeniz gerekiyor.


Daha sonra logonuzda kullanmak istediğiniz ikonları seçmeden önce hangi tarzda bir ikon kullanmak istediğinizi soruyor. Bu sayfada size sunulan 4 alternatiften en fazla 3 adet seçebiliyorsunuz. 


Daha sonra sizden logonuzda kullanmak istediğiniz yazı fontlarını soruyor. Yine burada da sunulan 4 alternatif içerisinde en fazla 3 seçim yapabiliyorsunuz.


Ardından yine size sunulan 4 alternatif logo yerleşiminden en fazla 3 adet seçim yapıyorsunuz.


Size sunulan logo alternatiflerinden birini seçerek, logonuzu kaydedebiliyorsunuz. Ancak bu web sitesinde ücretsiz hiç bir ölçü verilmemekle birlikte, 72 TL gibi bir fiyata logonuzun tüm ölçülerini bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.


Logomaker web sitesine buradan erişebilirsiniz.

LogoMakr

Belkide size sunacağımız web siteleri arasında en özgün olanı. Bu web sitesinde size sunulan veya hazırda olan herhangi bir logo tasarımı yok. Size sadece boş bir sayfa sunuluyor. Ek olarak sunulan araçlar ile geometrik sekiller oluşturabiliyor ve yazı yazabiliyorsunuz. Renkleri ile oynayabildiğiniz web sitesi, bilgisayarınıza kuracağınız bir çizim programının sunacağı özellikleri size sunuyor. Tabi ki bu web sitesinde yaratıcılık tamamen size kalmış. Ancak klasik logo hazırlama web sitelerine nazaran biz LogoMakr'ı gerçekten çok sevdik.


Hazırladığınız logoları 19$ gibi bir fiyatla bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. Onun haricinde daha küçük çözünürlüklü halini bilgisayarınıza indirmeye olanak sağlıyor. Diğer sitelere nazaran ücretisiz olarak sunduğu ölçü daha büyük olduğu için küçük işleriniz için tercih edilebilir.

LogoMakr web sitesinde buradan ulaşabilirsiniz.

Logojoy

En sevdiğimiz logo yapma sitesi! Açık ara! Neden mi? Çünkü bu zamana kadar gördüğünüz logo hazırlama sitelerinden çok ama çok daha yenilikçi tasarımlar sunuyor size. Renklerini gerçekten seveceğiniz logonuz olmasını istiyorsanız Logojoy tam size göre! Eğer bir firmanız var, yerel de olsa bir marka yaratmak isityor ancak logo tasarımına çok fazla para ödemek istemiyorsanız Logojoy tam size göre. 

Bu web sitesinde ilk önce sizden firma isminizi girmenizi istiyor.


Ardından hangi sektörde olduğunu belirtmeniz gerekiyor.


Bir sonraki ekranda beğendiğiniz 5 adet logo örneği seçmenizi istiyor.


Hemen ardından logo tasarımınızda kullanmak istediğiniz renkleri seçiyorsunuz.


Daha sonra bir slogan dahi belirleyebiliyorsunuz logo tasarımınıza.


Bir sonraki ekranda logonuzda kullanılacak ikon tasarımını size soruyor. Tabi logonuzda ikon kullanmanız zorunlu değil. 


Ardından logonuz hazır. Logunuzu indirmek için cüziden biraz daha fazla bir ödeme yapmanız gerekiyor. 20$ - 65$ - 85$'lık paket seçenekleri mevcut. Bizim sizin için önerimiz 65$'lık paket olacaktır. Çünkü en düşük pakette maalesef logonuzun arkası transparan olarak alamıyorsunuz. Bu da logonuzu her yüzey üzerinde kullanamamanız anlamına geliyor ki bir logo için olmazsa olmazdır.


Logojoy web sitesinde buradan ulaşabilirsiniz.

Alternatif Çözüm Adobe İllustrator

Eğer daha profesyonel bir çözüm arıyorsanız ve Adobe'un Photoshop ürününü kullanmışsanız veya Adobe Illustrator programını kullanmak için hevesiniz varsa kendi logolarınızı kendi emeğiniz ile de hazırlayabilirsiniz. Bu tabi yukarıda belirttiğim seçeneklere göre daha zahmetli bir yol ancak tamamen sizin yapmış olduğunuz bir logo tamamen içinize sinecektir.

Diğer taraftan logo yapımı ile ilgili bir yazı yazarken Adobe Illustrator programından kısa da olsa bahsetmemek olmazdı.

Adobe Illustrator programının deneme sürümlerini buradan indirebilirsiniz.

Sizin için bir de Adobe İllustrator için ücretsiz eğitim videosu da bulduk.


Bonus:

Eğer logo yapacak zamanınız yok, Illustrator programı veya alternatif programları kullanmayı bilmiyorsanız ya da daha profesyonel bir çözüm arıyorsanız o zaman sizin için bonus bir çözümümüz var.Bionluk ve Armut gibi freelance grafiker çalışanlar bulabileceğiniz bu sitelerde, ihtiyacınıza uygun hizmet sunabilecek grafikler bulabileceksiniz. 

Hem bu sitelerin avantaj noktası hizmet almak istediğiniz grafikerin daha önceki işlerini de görerek tasarım yeteneği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu şekilde ihtiyacınız olan logo tasarımına daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

Tabi burada yine grafikere de bir ücret ödemeniz gerecektir.

İşiniz, web siteniz, youtube için videolarını hazır ancak, daha profesyonel görünmek için bir logoya mı ihtiyacınız var? Yukarıda belirttiğimiz çözümlerden birinin elbet size uygun olacağını düşünüyoruz!

Daha Fazla
Yorumlar
Katkınız için teşekkürler! Yorumunuz yayınlanmadan önce onay sürecinden geçecektir.
Onaylanma süresi ortalama 1 saat kadardır.