Çocuğunuzun iPhone cep telefonundan sakıncalı uygulamaları veya web sitelerine erişimini kısıtlamak mı istiyorsunuz? Ya da çocuğunuzun sürekli cep telefonunda oyun oynamasından rahatsız mısınız? Yazımızın devamında çocuğu iPhone kullanan anne ve babaların bu özelliği nasıl aktif edebileceklerini anlatacağız.

Artık hepimizin bir cep telefonu var. Çocuklarımıza da artık güvenlik veya çeşitli sebeplerle cep telefonu alıyoruz. Ancak kendi ellerimizle satın aldığımız cep telefonlarının çocuklarımıza, özellikle ruhsal açıdan zarar vermesi ise anne ve babaları en çok korkutan konuların başında geliyor. İşte iPhone kullanan çocuklarını bu zararlardan koruyabilecekleri güzel bir özellik: İçerik Denetim Kontrolü

Bu uygulama ile hem çocuklarınızın belirli uygulamaları kullanımı hem de çeşitli web sitelerine erişimlerini kısıtlayabilirsiniz.

Bu özelliği aktif etmek için ilk önce iPhone’unuzun Ayarlar sekmesine girin. Buradan Ekran Süresi seçeneğini seçin.Karşınıza gelen ekranda İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları seçeneğini seçin.

Bu ekrandan sonra telefonunuzun size soracağı soruları yanıtlamanız gerekiyor.
İçerik Kısıtlamasını bir süre ayarlayabildiğiniz gibi tüm gün aktif olacak şekilde de ayarlayabilirsiniz. Bunun için çıkan ekranda süreyi belirlemelisiniz. Eğer işten geldikten sonra çocuğunuz telefonunuzla oynuyorsa o zaman İçerik Engelleme süresini kendiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin; 18:00 – 09:00 arası gibi.
Bir sonraki ekranda telefonunuz sizden hangi uygulamaları engellemek istediğinizi soruyor.
Ardından iPhone’unuz size bu telefonun size mi ait yoksa çocuğunuza mı ait olduğunu soruyor.
Daha sonra İçerik Engellemeniz için bir şifre belirlemeniz gerekiyor.
Bu ayarlamaları yaptıktan sonra Ayarlar Sekmesi > Ekran Süresi > İçerik ve Gizlilik Sınırlaması ekranından dilediğiniz uygulama, oyun ve web sitelerini engelleyebilirsiniz.
Web siteleri erişimi engellemek için İçerik ve Gizlilik Sınırlaması ekranından İçerik Sınırlama sekmesini seçin.

Çıkan ekranda Web İçeriği sekmesini seçerek devam edin.
Son olarak çocuğunuzun hangi kategoride ki içeriklere erişimini engellediğini seçin. Dilerseniz ayrıca çocuğunuzun erişmesini istemediğiniz web sitelerini tek tek ekleyebilirsiniz.


Daha Fazla
Yorumlar
Katkınız için teşekkürler! Yorumunuz yayınlanmadan önce onay sürecinden geçecektir.
Onaylanma süresi ortalama 1 saat kadardır.