iOS işletim sistemine sahip cihaz kullanıyor ve hackerlara karşı kendinizi güvende mi hissediyorsunuz? O zaman bir kere daha düşünmenizi öneririz. Çünkü yeni keşfedilen Pegasus isimli virüsün hem iOS hem de Android işletim sistemli telefonları hedef aldığı belirlendi. Üstelik Pegasus virüsünden en çok etkilenen ülkeler arasında Türkiye de var.


Peki nedir bu Pegasus virüsü?

Hem iOS hem de Android işletim sistemine sahip telefonlara sızabilen bu virüs sayesinde hackerlar neredeyse telefonunuz pek çok özelliğini kontrol edebiliyorlar. Bu virüs internet tarama geçmişi verilerinizi, mesajlarınızı, çağrı bilgilerinizi ele geçirebiliyor. Hatta ve hatta whatsapp konuşmalarınız, Gmail, Facebook, Twitter ve Skype’dan gelen verilerinizi de ele geçirebiliyor.

Yeterince korkunç değil mi? Ama dahası da var. Pegasus isimli bu virüs telefonlarınızın kamera ve mikrofonunuzu da ele geçirebiliyor. Yani sizin haberiniz dahi olmadan özel konuşmalarınıza kulak misafiri olabilir, odanızda oturup telefonunuzla vakit geçirirken odanızı gözetleyebilir.


Ayrıca tuş kilidini açma ve ekran görüntüsü almakta Pegasus virüsünün yapabileceklerinden! 

Toplamda 45 ülkede yayıldığı düşünülen Pegasus virüsü “Framaroot” tekniğini kullanarak cihazlara sızıyor. Fakat Pegasus’un 0-day açığını kullanıp kullanmadığı daha netlik kazanmadı.

Peki bu virüsten nasıl korunabilirsiniz?

Apple bu virüsün tespit edilmesinden kısa bir süre sonra 3 açığını gideren bir güncelleme yayınladı. Google ise mevcut durumu inceledikten sonra Pegasus virüsünden etkilenmiş olabilecek kullanıcılarına mail gönderdi. Eğer iPhone’nunuz güncel ise ve Google’dan herhangi bir bildirim gelmediyse güvendesiniz demektir.

Daha Fazla
Yorumlar
Katkınız için teşekkürler! Yorumunuz yayınlanmadan önce onay sürecinden geçecektir.
Onaylanma süresi ortalama 1 saat kadardır.