iOS 12 özellikleri, çıkış tarihi ve destekleyen modeller

Apple'ın WWDC 18 etkinliğinde kullanıcılar tarafından merakla beklenen iOS 12 sürümünün yeni özellikleri tanıtıldı. iOS 12 ile beraber gelen yeni özellikler nelerdir, iOS 12 ne zaman çıkacak ve hangi cihazlara gelecek sorularının cevabını bu yazımızda sizin için bir araya getirdik. 


iOS 12 Özellikleri

Apple yeni işletim sistemi için daha önce ki işletim sistemlerindeki kararlılığın bu sürümde de devam edeceğini belirtti. Her ne kadar kullanıcılar tarafından büyük eleştiriler alan iOS 11'in ardından yeni gelecek olan iOS 12 sürümünün daha kararlı olması da kullanıcılar tarafından beklenen en büyük özellik.

Sadece kararlı çalışmasının yanı sıra iOS 12'nin daha hızlı da olacağı konuşulan özellikler arasında. Özellikle uygulamarın açılma hızlarının 2 kat arttırılacağı Apple tarafından yapılan açıklamalar arasında. Mevcut durumda diğer mobil işletim sistemlerine kıyasla daha hızlı bir mobil uygulama açılışı sunan Apple'ın bu hızı iki kat arttırarak aradaki farkı daha da açması bekleniyor.

iOS 12 sürümünde Apple Arttırılmış Gerçekliği de önemli ölçüde bizlere sunacak. Bunun için Apple Arkit 2.0'ın görev alacağı çıkan söylentiler arasında. Hazır arttırılmış gerçeklikten bahsetmişken, Apple'ın yeni özelliği 'Measure'dan (Ölçü) bahsetmemek olmaz. Bu özellik sayesinde iPhone veya iPad'ın yerleşik kamerasını kullanarak, hiç bir üçücü parti yazılımlara gerek kalmadan nesneleri tanımlayabilecek ve bunların ölçülerini ölçebileceksiniz. Nesneleri tanıması için Apple'ın geliştirdiği Yapay Zeka'ya önemli bir görev düşüyor. Üstelik nesnelerin ölçülerini santim ölçeğinde doğruluk payı ile bunu yapabiliyor olacaksınız.

Fotoğraf meraklarıları için de güzel bir haberi var Apple'ın. En büyük derdimiz cep telefonlarımız ile çektiğimiz fotoğrafları bir daha bulamamak oluyor kimi zaman. Fotoğraf çekmeyi çok seven biri iseniz o zaman bu arayış bazen yıpratıcı olabiliyor. Bunun için Apple iOS 12 sürümünde Fotoğraflar klasörü içerisinde arama yapabileceğiniz yeni bir özellik getiriyor. Bu arama özelliği sayesinde fotoğraflarınız içerisinde kategori, kişi, yer ve etkinlik kırılımında dahi arama yapabileceksiniz. Tabi ki fotoğraflarınızın bu şekilde indekslenmesi için ise yine Apple tarafından geliştirilen yapay zeka bu görevi gerçekleştiriyor. Yani fotoğraflarınızı kategorilemek veya indekslemek için herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmıyor. iOS 12 sizin yerinize bu görevi üstleniyor.

iBooks ise artık yerini Apple Books'a bırakıyor. Mevcut kitapların bulunacağı Apple Books içerisinden sesli kitaplara da ulaşabileceksiniz. Apple'ın artık sesli kitaplara da önem vereceğini söyleyebiliriz.

Uzun zamandan beri Apple tarafından beklenen bir özellikte iOS 12 ile hayatımıza giriyor. iOS 12 ile gelen bildirimler artık gruplanabilecek. Dolayısıyla alabileceği bildirim sayısını ayarlamak artık kullanıcının kontrolünde olacak.


iOS 12 ile gelecek bir diğer özellik ise Memoji'ler. Samsung S9 ile hayatımıza giren memojiler ile kendilerine özel kişileştirilmiş emojiler yaratabilen kullanıcılar, iOS 12 ile beraber de kişiselleştirilmiş emojiler yaratabilecekler.

iOS 12 ne zaman çıkacak?

Daha önce kullanıcı ve geliştiricilerinin kullanımına açılan iOS 12 Beta sürümünün 4 gibi bir süre test edilmesi bekleniyor. Bu sürenin Temmuz ayında sonlanması ile birlikte, bulunan hataların giderilmesinin ardından stabil versiyonunun tüm kullanıcılar için eylül ayında kullanıma açılması bekleniyor. Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan etkinlikten sonra tüm kullanıcılar iOS 12'yi indirebilecek. Tabi ki sadece iOS 12'yi destekleyen telefon sahibi kullanıcılar iOS 12'yi kullanabilecek.

Hangi cihazlar iOS 12 güncellemesi alacak?

  • iPad Pro (10.5), iPad Pro (2017) iPad 2017, iPad 2018, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4
  • iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X


Daha Fazla
Yorumlar
Katkınız için teşekkürler! Yorumunuz yayınlanmadan önce onay sürecinden geçecektir.
Onaylanma süresi ortalama 1 saat kadardır.