Instagram Video Etiketleme Özelliği İçin Testlere Başladı

Kullanıcılarına video paylaşım özelliğini 2013 yılında sunan Instagram, etiketleme özelliği için 2018’de testlere başladı. Video etiketleme özelliğinde ki amaç kişilerin akışlarında bir bildirim olarak yer alarak videoyu ulaştırmada etkili bir yol olması.

Biliyorsunuz Instagram 2013 yılında fotoğraflara etiketleme özelliğini getirdiğinden beri hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar fotoğrafta yer alan kişileri ve ürünleri göstermek için bu özelliği oldukça aktif kullanıyor. Hatta son durumda özellikle alışveriş sayfalarının video etiketleme özelliği olmadığından dolay ürünlerinin fiyat etiketlerini de sadece bu görseller üzerinde gösterebiliyor. Marka işbirliği yapan bir çok influencer’da yine fotoğraflar üzerinden markaları etiketliyor. Instagram tarafından test aşamasında olan video etiketleme özelliği herkes tarafından ulaşılabilir olduğunda özellikle markalar tarafında video kullanımı çok daha yüksek oranlara ulaşacak gibi görünüyor.

 

Instagram Video Etiketleme Nasıl kullanılıyor?

Bir ınstagram kullanıcısı tarafından paylaşılan görsel ile bu sorunun cevabı fotoğraf etiketlemeden biraz farklı geliyor! Bu fark etiketlerin ilgili video ile aynı ekranda değil, 'Bu videodaki kişiler' isimli yeni bir sayfa üzerinde görülebilecek olması. Yani videonun üzerindeki etiket simgesine basıldığında fotoğraf etiketlerinde olduğu gibi aynı ekran üzerinde değil başka bir sayfa üzerinde göreceksiniz. Buna ek etiketlendiğiniz içerikler sekmesini tıkladığınızda maalesef bu içerikler arasında henüz videolar görünmeyecek. 


Elbette, ben zaten kişileri yorumlar üzerinden etiketleyerek yapabiliyordum diyebilirsiniz. Ancak bu yeni özelliğin en önemli yanı, yayın akışını gerçek iletişim kurmak yerine kullanıcı adları ile doldurmayacak olması.

Tabi tüm bu güzel haber mobil kullanıcılar için geçerli.  Dolayısıyla web kullanıcıları özelliğine henüz erişemeyecek.

Herkesin kullanımına ne zaman açılacak?

Şu anda Instagram bu özelliği sadece sınırlı bir kitleye açılmış durumda ve yakın zamanda herkes tarafından kullanıp kullanılmayacağı ile ilgili net bir bilgi vermemekte. Yine de, yakın bir gelecekte tüm kullanıcılar için bu özelliğin geleceğini beklememiz konusunda bir sakınca görmüyor. Kim bilir belki bir sabah uyanırız ve Instagram video etiketleme özelliği güncellemeler arasında yerini almış olur bile.

Daha Fazla
Yorumlar
Katkınız için teşekkürler! Yorumunuz yayınlanmadan önce onay sürecinden geçecektir.
Onaylanma süresi ortalama 1 saat kadardır.