Teknolojinin gelişmesi ile birlikte evlerimizde olan bilgisayarlar artık küçülerek ceplerimize girmeye başladı. Artık mecbur olmadığımız durumlarda bilgisayarlarımız yerine cep telefonlarımızı kullanmaya başladık. Bu da kullanıcı deneyimi açısından 'Mobile First' (mobil öncelikli) yaklaşımını ortaya çıkardı. Artık tasarımcılar ve geliştiriciler çalışmaları için ilk önce cep telefonlarını referans alıyorlar. Google da bu geliştiricilerin başında yer aldığını söyleyebiliriz.

Aklımıza gelen en ufak bir sorunu bile Google'da arıyoruz artık. Ancak eskiden bu aramayı bilgisayarlarda gerçekleştirirken artık cep telefonlarımızdan yapmaya başladık. Kullanıcı deneyimine en önem veren şirketlerden biri olan Google cep telefonundan web araması yapan kullanıcılara daha en doğru sonuçları en hızlı şekilde iletmeye çalışıyor. Buradan hareketle, özellikle cep telefonundan sağlanan internet hızının yavaşlığından dolayı kaynaklanan olumsuz kullanıcı deneyimini ortadan kaldırmak amacıyla 2015 yılında Türkçesi Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olan  Google Accelerated Mobile Pages (AMP) projesini hayata geçirdi. Google AMP'de asıl mobilde arama yapan bir kullanıcının aradığı en doğru sonuca en hızlı şekilde ulaşmasını sağlamaktır. 

Peki Google AMP (Accelerated Mobile Pages) nasıl çalışır?

Google AMP ile hazırlanmış olan web sayfaları Google'ın önbelleğinde tutulur. Bir kullanıcı her hangi bir zaman arama yaptığında, AMP ile hazırlanan sayfanız bu arama sonucunda görüntüleniyor ve kullanıcı bu sayfanızı ziyaret ettiyse o zaman web sayfanız sunucudan kullanıcıya gönderilmesi yerine Google'da önbelleklenen sayfa kullanıcıya gönderilir. Önbellekten gönderilen web sitesinin yüklenme hızı, normal bir mobil web sayfası ile karşılaştırıldığında daha düşük olacaktır. Dolayısıyla mobilde arama yapan kullanıcı doğru içeriğe en hızlı şekilde ulaşmış olur. 

Arama sonuçlarında Google AMP sayfalar aşağıdaki şekilde görüntülenir.


Bu sayfayı ziyaret ettiğinizde ise web sayfasının aşağıdaki gibi görüntülendiğini göreceksiniz.


AMP ile hazırlanan bir sayfayı ziyaret ettikten sonra site içerisinde başka sayfaları gezmek isterseniz o zaman sitenin normal mobil sayfalarını ziyaret etmiş olacaksınız. Yani kısada Google AMP sadece arama sonuçlarındaki kullanıcı deneyimi açısından tasarlanmıştır.

Google AMP (Accelerated Mobile Pages) ile web sayfası nasıl hazırlanır?

Google AMP ile hazırlanan web sayfaları, aslında mevcut web sayfanızın Google AMP yönergeleri ile klonlanmış hali olduğunu söyleyebiliriz. Mevcut web sayfanızın Google AMP ile tekrar hazırlamanızı ve bu sayfaları birbiri ile ilişkilendirmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla web sitenizin site haritasında ayrıca bir AMP sayfalar için ekleme yapmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken web sayfanızın AMP yönergelerine uygun bir şekilde klonunu hazırlamanız ve bu sayfaları birbiri ile ilişkilendirmeniz. Hepsi bu!

Web sayfam ile Google AMP sayfamı nasıl ilişkilendireceğim?

Klon olan bu sayfaları canonical meta tag'ı ile ilişkilendirebilirsiniz. Bu sayede sitenizi ziyaret eden Google Bot'u bu iki sayfanın birbiri ile ilişkili olduğu ve bir verisyonunun Google Accelerated Mobile Pages yönergeleri ile hazırlandığını anlar. Daha sonra bu sayfa eğer bir organik arama sonucunda gösterilecekse Google bu sayfalardan AMP olan versiyonu gösterir.

Yapmanız gereken AMP olan sayfanın tagı içerisinde aşağıdaki kodu;


Standart olan mobil web sayfasının tagı içerisine de aşağıdaki kodu eklemek.Burada unutmamanız gereken tek bir nokta daha var. Google Accelerated Mobile Pages için oluşturmuş olduğunuz sayfanın url'inde AMP ifadesinin geçmesi de önemlidir. Ancak bu bir klasör yolu veya parametre olarak olabilir, ikisi arasında hiç bir fark yoktur. Eğer az bir html bilginiz varsa kolay Google AMP sayfaları oluşturabilirsiniz. Eğer html bilginiz yok ise artık ajansınızdan sayfalarınızın nasıl AMP versiyonu yapacağını biliyorsunuz!

Hepsi bu kadar mı?

Bir web sayfasını Hızlandırılmış Mobil Sayfa olarak hazırlamak sadece canonical meta tag'ı ekleyerek olmuyor tabi ki. Google tarafından hazırlanan AMP yönergelerine uygun sayfalar hazırlamanız gerekiyor. Şimdilik buradan yönergelere ulaşabilirsiniz ancak kısa zaman içerisinde nasıl Hızlandırılmış Mobil Sayfalar oluşturabileceğinizi anlatan bir yazımızda olacak.

Sonuç

Tabi ki avantajları yanında dezavantajları da var ancak bunlar aşılamayacak engeller değil. En önemlisi web sitenizi AMP yönergelerine göre hazırlamak dezavantajların en başında geliyor. AMP ile hazırlanan sayfalar içerisinde Javascript kullanamıyorsunuz. Dolayısıyla bu tür ihtiyaçlarınız için Google AMP kütüphanesini kullanmak zorunda kalıyorsunuz ve şu an için bu kütüphane pek zengin değil. Ancak pek çok konuda sizi destekleyeceğini de şimdiden belirtelim. Eğer bir web siteniz varsa ve organik arama sonuçlarında ön sıralarda yer almak istiyorsanız o zaman Google Accelerated Mobile Pages tam sizin için!

Daha Fazla
Yorumlar
Katkınız için teşekkürler! Yorumunuz yayınlanmadan önce onay sürecinden geçecektir.
Onaylanma süresi ortalama 1 saat kadardır.