Pazartesi günü destekleyen tüm iPhone kullanıcılarına sunulan iOS 12 sürümünün herkes tarafından bilinmeyen gizli özelliklerini sizler için derledik. Bu özellikler sayesinde iPhone'unuzu daha etkin bir şekilde kullanacaksınız. İşte iOS 12 ile birlikte gelen yeni gizli özellikler.

Otomatik Şifre Doldurma:

Google Chrome kullanıyorsanız eğer Google Chrome'un sizin için şifreleri kaydetme özelliğini biliyorsunuzdur. Hatta çoğu zaman Chrome tarafından kaydedilen şifrelerinizi unuttuğumuz da oluyor. İşte Apple'da iOS 12 sürümünde bizleri şifre hatırlama ve şifre girme dertlerinden kurtarmış.

Aynen Google Chrome'da olduğu gibi Apple'da her hangi bir uygulama için girmiş olduğunuz şifreleri yine o üçüncü parti uygulamalar tarafından saklanmasına olanak sağlamış. Dolayısıyla artık uygulamalarınız için şifre girme dedinden kurtulacaksınız.

Şifre Paylaşma:

Otomatik olarak kaydedilen şifrelerinizi başka kişiler ile paylaşmak mı istiyorsunuz? İlk başta kulağa pek iyi gelmiyor ancak bazı sebeplerden ötürü  şifrelerinizi başkaları ile paylaşmak istiyor olabilirsiniz. İşte böyle bir durumda kaydedilen şifrenizin (maskeli halde) üzerine basılı tutun. Çıkan ekranda şifrenizi Airdrop üzerinden başka iPhone kullanan arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.


Sesli Müzik Arama:

İsmini hatırlayamadığınız bir şarkı mı var?  Bunun için tek yapmanız gereken Apple Music uygulaması içerisinde sevdiğiniz şarkının sözlerini yazmak. Apple Music sizin için sevdiğiniz şarkıyı hemen bulacak!

USB Kilit Özelliği:

USB kilit özelliği ile sizin haberiniz olmadan Lightning girişinden iPhone'nunuza takılan aksesuarlara erişim yetkisini kısıtlayabileceksiniz. Bu özellik sayesinde bilginiz dahilinde telefonunuzdan veri transferine engel olacaksınız. Bu özelliği aktif etmek için Ayarlar > Face ID ve Passcode >USB Aksesuarları seçeneğini aktif edebilirsiniz.


Rahatsız Etme Modu Erteleme:

iOS 12 ile birlikte Rahatsız Etme modunu aktif etmişseniz ve yakın bir zamanda etkinliğiniz varsa Siri size bu etkinliğinizi hatırlatarak Rahatsız Etme Modunu erteleyip ertelemek istemediğinizi size soracak.

Face Id Yeni Bir Yüz Ekleme:

Daha önceki sürümlerinde Touch Id ile birlikte 5 farklı parmak izine kadar destek veren Apple, iOS 12'ye kadar Face Id için sadece tek bir yüz tanımaya olanak sağlıyordu. Ancak iOS 12 ile birlikte Face Id tanıma sistemine ikinci bir yüzüde ekleyebilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Face Id ve Parola > Farklı Bir Görünüş Ayarla adımlarını izlemeniz yeterli.

Bildirimleri Sessize Alma:

Bazı uygulamaların çok fazla bildirim göndermesinden sıkıldınız mı? İşte bunun için de bir çözüm üreten Apple, dilediğiniz uygulamar için bildirimleri sessize alma özelliğini yayınladı. Bu özellik sayesinde belirleyeceğiniz uygulamaların bildirimleri ekranınıza düşmeden ve herhangi bir bildirim yapmadan kontrol merkezine düşürebileceksiniz.


Otomatik Update:

Bu zamana kadar tüm iOS sürümleri için kendinizin elle sürüm yükseltmesi gerekiyordu. Apple her ne kadar yeni güncelleme geldiğinde bildirim ile kullanıcılarına haber verse de bundan sonra kullanıcıların otomatik olarak güncelleme almasına olanak sağlayacak. Yazılım sekmesi içerisinde yer alan Otomatik Güncelleme özelliğini aktif eden bir kullanıcı için sistem güncellemeri artık otomatik olarak yapılacak.

Performans ve Pil Ömrü:

Apple'ın son güncellemesi ile birlikte en çok eleştirilen konuların başında pil ömrü ve kullanımı geliyordu. İşte Apple bu eleştirileri dikkate almış olacakki pil kullanımı optimize edilmiş. Bu sayede cep telefonunuz daha uzun süre aynı verimle kullanabileceksiniz.

Daha Fazla
Yorumlar
Katkınız için teşekkürler! Yorumunuz yayınlanmadan önce onay sürecinden geçecektir.
Onaylanma süresi ortalama 1 saat kadardır.