Evimizdeki beyaz eşyaların bile internete erişebildiği bu günlerde gittikçe popülerliğini arttıran bir kavram kodlama. Peki kodlama tam olarak nedir? Kodlama, bilgisayarın bir amacı, işlevi yerine getirmesi için oluşturulan algoritmaların belirli bir programlama dili ile yazılmasına denir. Diğer bir deyişle programlama olarakta kullanılır.

Kodlama dediğimi kavram artık ilkokul müfredatına indirgenmiştir. Çünkü dijitalleşen dünyada dijital dil konuşabilen insanların çoğunluğu ülkeler için önem kazanmaktadır. Nasıl ki eskiden İngilizce bilenler her zaman bir adım öndeyse, artık kodlama veya programlama bilen kişiler bir adım önde oluyor ve olacak.

Şimdi size öne çıkan ve amacınıza göre öğrenmek isteyebileceğiniz programlama, kodlama dilinden bahsedeceğiz. İşte en popüler 10 kodlama dili;

Java

1995 yılında geliştirilen yazılım dili olan Java dünyadaki en popüler yazılım dillerinden biridir. Masaüstü uygulamalar yazabileceğiniz Java ile aynı zamanda Android işletim sisteminde çalışacak native uygulamalarda yazabilirsiniz. İş dünyasında Java özellikle çok popülerdir. İş dünyasında kullanılan pek çok programın bu kodlama dili ile yazıldığını söylersek yanılmış olmayız. Programcılar arasında en zor öğrenilen diller arasında kolaylıkla ilk üçe gireceği söylenir. Backend yazılımında kullanılır.


C

C programlama dili ise 1970 yılında hayata geçmiş bir sistem kodlama dilidir. Nedir sistem kodlama dili? Sistem kodlama dili, bir program gibi işletim sistemi yazmanıza olanak sağlayan kodlama dilidir. Dolayısıyla C kodlama dilinin makine diline en yakın dil olduğunu söylersek pekte yanılmış sayılmayız. Bu yüzden C programlama dili de öğrenmesi en zor olan kodlama dillerinden olduğu kabul edilir. Diğer taraftan C kodlama dili ile uygulama da yazılabilir. Dünya da en çok kullanılan kodlama dillerinden biri olan C++, C kodlama dilinden türetilen bir dildir. Dolayısıyla C++’ı tekrar anlatmayacağız. Backend yazılımında kullanılır.

Javascript

Java ile en çok karıştırılan programlama dilidir. Ancak işlevsel olarak yakınından bile geçmemektedir. Sadece isim benzerliği bulunmaktadır. Javascript ise web yazılımında kullanılır. Daha çok kullanıcıların etkileşime geçtiği web sitelerinde,kullanıcının bu etkileşimi sağlaması için kullanılır. Dünyada en çok kullanılan yazılım dillerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebebi dijital olarak kullanılan neredeyse her ürünün bir kullanıcı arayüzü olduğu için. Bu kullanıcı arayüz yazılımında en çok kullanılan programlama dilidir. Her ne kadar önyüz (frontend) yazılım dili olarak doğsa da çaşitli javascript framework’leri ile artık backend yazılımı da yapabiliyorsunuz. Bunun en popüler örneği ise Node Js frameworküdür. Node Js ile basit bir web servis yazabilirsiniz. Böylelikle hem backendde hem de front endde aynı yazılım dili kullanarak, yazılım maliyetini ciddi oranda düşürebilirsiniz.


PHP

Açılımı Personal Home Page olan PHP aslında bir web tabanlı yazılım programıdır. Web sitelerinin pek çoğunda PHP kullanılır. Facebook, Google, Wordpress gibi siteler PHP kullanmaktadır. Bu demek değil ki bu siteler sadece PHP kodlama dilini kullanıyor. En çok tercih edilen web tabanlı yazılım dili olmasını sağlayan diğer bir sebep ise, PHP ile database bağlantısı sağlayarak dinamik web siteleri oluşturabiliyorsunuz.

Swift

Gün geçtikçe güçlenen teknoloji şirketleri dünya üzerinde tekel haline gelmek için pek çok adım atıyor. Kendis yazılım dillerini geliştirmekte bu adımlardan biridir. Swift ise Apple tarafından çıkartılan ve iOS işletim sistemi için uygulama yazmanıza olanak sağlayan kodlama dilidir. Eğer iPhone için bir native uygulama yazmak isterseniz o zaman Swift kodlama dilini öğrenmeniz gerekmektedir.

Python

Öğrenilmesi en kolay olan yazılım dili olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle kodlama dünyasına girecek olanlara Python ile başlamaları tavsiye edilir. Yapı itibariyle diğer programlama dillerine göre daha kolay öğrenildiği için kalan zamanınızı kodlama algoritması üzerine harcayabiliyorsunuz. Python ile web uygulamaları, web tarama örümcekleri ve yapay zeka kodlaması yapabiliyorsunuz. Kısacası öğrenmesi kolay olması demek basit işler yapacağı anlamına gelmiyor. Eğer ilk defa kodlama dünyasına girmek istiyorsanız o zaman Python’a göz atmanızı öneririm.


R

Data Scientist gibi kavramların giderek popülerleştiği bu günlerde, R yazılım dili ise dataların görselleştirilmesi sırasında kullanılan bir programlama dillerinden biridir. Hatta en popüleridir diyebilriiz. Ancak veri analizinde ilk akla gelebilecek olan Google Analytics tarafından kullanılan bir programlama dilidir.

GO

Swift kodlama dilini anlatırken kullandığımız gibi artık her büyük teknoloji şirketi kendi yazılım dilini geliştirmektedir. GO’da bunlardan biridir. Tahmin ettiğiniz gibi isminden de anlaşılacağı üzere GO, Google tarafından geliştirilen bir kodlama dilidir. Web uygulamaları geliştirebileceğiniz gibi sistem yazılım dili olarak geliştirilen GO ile sunucu ve alt sistem yazılımları geliştirebilirsiniz. Popülerliğini giderek arttırmaya başlayan GO’nun ileride daha çok alanda kullanıldığını görebiliriz.

MATLAB

Matlab ise aslında Matematik Laboratuarı’nın kısaltmasıdır. Aslında bir matematik programlama dilidir. Eğer matematik veya fizikçi olmak istiyorsanız MATLAB’ı öğrenmenizde fayda vardır. Üniversitelerin pek çok bölümünde ders olarak MATLAB okutulmaktadır.

PERL

Perl kodlama dili ise 1980 yılında NASA tarafından çıkartılan bir kodlama dilidir. Her ne kadar güçlü bir kodlama dili olsa da kullanımı ve öğrenmesi o kadar kolay değildir.

SONUÇ

Yazılım dünyasında kullanılan kodlama dillerinin hepsi tabi ki bu kadar değildir. Şu an mevcutta 256 yazılım dili bulunmaktadır. Bunlardan pek çoğu kullanılabilirliğini yitirmiştir. Biz size en çok kullanılan ve en popüler olan kodlama dilleri hakkında bilgi vermek istedik. Bundan sonrası siz de...

Daha Fazla
Yorumlar
Katkınız için teşekkürler! Yorumunuz yayınlanmadan önce onay sürecinden geçecektir.
Onaylanma süresi ortalama 1 saat kadardır.