Güzel bir fikriniz var. Bu fikri herkesle paylaşmak istiyorsunuz ve bunun için bir web sitesi açmak istediniz. Ancak daha işin en başındasınız ve domain almanız gerektiğini öğrendiniz. İşte bu yazımızda size domainin ne olduğunu ve nasıl bir domain alabileceğinizi anlatacağız. Eğer domainin ne olduğu benim için önemli değil, direkt domain nasıl alınır diye konuya gir derseniz buradan devam edebilirsiniz.

Bir web sitesi hazırladığınız zaman web sitenizi oluşturan birden fazla dosya vardır. Yani sitenizde yer alan görsel, yazı veya diğer dosyalar bir araya gelerek sizin web sayfalarınızı ve web sitenizi oluşturur. Bu sitenizi oluşturan dosyaların tüm dünyadan internet aracılığı ile erişilmesi gerekmektedir. Bunun için tüm bu dosyalar sürekli internete bağlı bir bilgisayarda barındırılır. Buna hosting denir. Ancak hostingi daha sonra açıklayacağız. Şimdilik domain ile devam edelim. Dosyalarınızın barındığı ve sürekli internete bağlı olan bu bilgisayarın kendine özel bir adresi vardır. Tıpkı sizin ev adresiniz gibi, ama bilgisayarın bu adresi sadece rakamlardan oluşur ve oldukça karışıktır. 192.31.345.23 gibi rakamlar bütünü bir IP adresi olabilir. Dolayısıyla bu rakamlar bütününü (IP adresi) internet tarayıcınıza yazarsanız web sitenize ulaşırsınız.

Ancak web sitelerine IP adreslerine yazarak ulaşmak bir kaç web sitesi için sürdürülebilir bir yöntem olsa da, milyonlarca web sitesi olan bugünlerde her siteyi IP adresi ile akılda tutmak imkansız olurdu. İşte bunun için bir teknoloji geliştirildi. Domain Name Server (DNS). DNS sunucuları web sitenizin IP adresini domain dediğimiz; daha hatırlanabilir olan metinsel ifadelere eşleştirdi. Metinsel ifadeler olarak belirttiğimiz kısım aslında domain'dir. Örnek vermek gerekirse; bir web siteniz var ve sunucunuzun (web site dosyalarınızın olduğu bilgisayar) IP adresi 192.32.43.532 olsun. Domain adresiniz ise www.mysite.com ise DNS sunucusu siz internet tarayıcınıza www.mysite.com yazdığınızda 192.32.43.532 IP adresli sunucuya gitmenize ve web sitenizi görüntülemenize olanak sağlar. Yani DNS sunucusunda www.mysite.com 192.32.43.532'ye eşittir ve kim www.mysite.com adresine gitmek isterse, DNS bu kişiyi 192.32.43.532 IP nolu bilgisyara yönlendirir. www.mysite.com işte sizin domaininizdir.

Her domain, bir domain ve üst düzey domainden oluşmaktadır.

Domain ve Üst Düzey Domain Nedir?

Her yerde karşımıza çıkan ve aşina olduğumuz .com, .com.tr, .net, .edu, .gov.tr gibi domain uzantıları aslında üst düzey domainlerdir. Üst düzey domainler aslında web sitenizin türüne göre belirlenir. Örnek olarak global en genel kullanılan üst düzey domain .com'dur. Her hangi bir kısıtlaması olmayan domaindir. Ancak bir resmi bir eğitim kurumu domain alacak ise web sitesinin türü ile alakalı olan .edu olan üst düzey domaini kullanmaktadır. Bakanlık gibi devlet kurumları ise web sitelerinde üst düzey domain olarak gov.tr'yi kullanmak zorundadır. Siz de web siteniz için global olarak kabul gören .com, .net, .net.tr gibi üst düzey domainleri kullanabilirsiniz.

Alt Domain (Subdomain) Nedir?

Web sitenize dahil ek fonksiyonlar sunmak istiyorsanız ancak bunu da farklı bir domain ile yapmak istemiyorsanız o zaman domaininize bir ön ekleyerek alt domain (subdomain) oluşturabilirsiniz. Örnek olarak kurumsal bir siteniz ve kurumsal firmaya ait bir blog'da hazırlamak istiyorsunuz. Ancak farklı bir domain de kullanmak istemiyorsanız mevcut domaininize ön ek ekleyerek blog.kurumsalsite.com olarak kullanabilirsiniz.

Park Domain Nedir?

Bazen kurumsal firmalar birden fazla domain alarak, hepsini aynı web siteye yönlendirebilirler. Örnek olarak Google'ın sahibisiniz ve www.google.com'u asıl domain olarak kullanıyorsunuz ancak fark ettinizki insanlar www.google.com yazmak yerine www.goggle.com olarak sitenize ulaşmaya çalışıyorlar. Böyle bir durumsa asıl domaine ek olarak aldığınız ve sitenize yönlendirdiğiniz domainlere park domain denir. 

Peki Domain Nasıl Alınır?

İnternette domain almanızı sağlayacak bir sürü yerli ve yabancı web siteleri mevcut. Ancak biz en çok kullandığımız Godaddy web sitesi üzerinden site anlatacağız. Aslında bu süreç sizin düşündüğünüzden daha da kolay biz sadece size yol göstereceğiz.

İlk önce Godaddy web sitesinden bir hesap oluşturmanız gerekiyor.

Ardından dilediğiniz domaini başında www'li veya www'siz olacak şekilde ve üst düzet domaini de belirterek aratıyoruz. Eğer sonunda üst düzey domaini belirtmezseniz otomatik olarak .com ile arar.


Ve arama sonucunda eğer domain adresini sizden önce biri almadıysa o zaman siz alabilirsiniz. Eğer başka biri almış ise farklı bir üst düzey domain ile deneyebilirsiniz. Başkası tarafından alınmadığını varsayarak 'Sepete Ekle' seçeneği ile devam edebilirsiniz.


Sepetten Devam ettiğinizde size satın almak domainle ilgili ek ürünler alıp almak istemediğinizi sorar. Şimdilik bunlara Hayır diyerek devam edebilirsiniz.


Domaini aldığınızda belirli bir süre ile kullanım hakkına sahip olursunuz. Yenileme önceliği sizde olmak kaydıyla her vade bitiminde yenileyerek uzun süre kullanabilirsiniz. Ödeme ekranında ne kadar süre ile domaini kullanacağınızı belirterek ödeme adımını tamamlayabilirsiniz. 


Tebrikler! Artık sizin de bir domaininiz var. Kendi web sitenizi oluşturmak için lütfen diğer blog yazılarımızı takip edin.

Daha Fazla
Yorumlar
Katkınız için teşekkürler! Yorumunuz yayınlanmadan önce onay sürecinden geçecektir.
Onaylanma süresi ortalama 1 saat kadardır.