Content Delivery Network'ün kısaltması olan CDN'in türkçe karşılığı İçerik Dağıtım Ağı'dır. CDN'i web sitesine ait olan statik içeriklerin (veritabanına bağlı olmayan) web sitesinde host edilmesi yerine belli sunucularda host ederek bu içerikleri site ziyaretçilerine servis eden sunucular topluluğu olarak tanımlayabiliriz. Sözlük tanımını verdikten sonra biraz daha örnekli detay açıklamasını yapabiliriz. Web sitenizi oluşturduğunuzda, sitenizin pek çok farklı dosyadan oluşmaktadır. Bunlar javascript, css dosyaları veya sitenizde kullandığınız görseller olabilir. Bir kullanıcı sitenizi ziyaret etmek istediğinde, web sayfanızda yer alan en ufak dosyayı dahi sizin web sitenizin barındığı, host edildiği sunucudan ister. Eğer sitenizde bir nokta işaretinin dahi görselini koymuşsanız, o dosyayı sunucudan talep eder. Sunucunuzda site içerisinde barınan tüm dosyaları kullanıcının bilgisayarına gönderir ve bu şekilde web sitesini görüntülemiş olursunuz.


Kullanıcılar bir web sayfasını görüntülemek istediklerinde, sunucu tarafından bilgisayarlarına gönderilen dosyalar ise bir sonraki ziyarette kullanılmak üzere kullanıcının bilgisayarında saklanır. Buna da internet geçmişi diyoruz. Peki CDN ile internet geçmişi arasındaki bağlantı nedir?


Günümüzde pek çok web sitesi tarafından ortak kullanılan framework vardır. JQueryBoostrap gibi. Eğer siz bu framework'leri kendi sunucunuzda host ederseniz o zaman sizin web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı bu framework'leri her defasında bilgisayarına indirecektir ki bu da sizin web sitenizin açılma hızını doğrudan etkilemektedir. Ama eğer siz bu framework'leri web sitenizde barındırmak yerine bir CDN'den (Content Delivery Network) alsanız o zaman aynı CDN'i kullanan bir web sitesini ziyaret eden bir kullanıcı sizin de web sitenizi ziyaret ettiğinde, zaten bu framework'ü internet geçmişine kaydettiği (bilgisayarına indirdiği) için tekrardan indirmesine gerek kalmadan kullanabilecektir. Ki bu da web sitenizin açılış hızını olumlu yönde ciddi anlamda etkileyecektir.

CDN'i Kullanırken Neye Dikkat Etmemiz Gerekir?

Content Delivery Network yani kısa adıyla CDN kullandığınız zaman dikkat etmeniz gereken tek bir husus vardır. O da CDN olarak kullandığınız sunucunun sitenizi ziyaret eden kullanıcıların lokasyonuna yakın bir CDN sunucusu kullanmak. Bir örnekle açıklamak gerekirse; bir web siteniz olduğunu varsayalım ve bu web sitesini ziyaret eden kullanıcılar daha çok Türkiye'den gelen ziyaretçilerden oluşuyor. Eğer siz web sitenizde kullandığınız JQıery gibi bir framework'ü Avrupa yerine Asya veya Amerika'da host edilen bir CDN'den (Content Delivery Network) alırsanız o zaman kullanıcılarınızın bir de Amerika veya Asya'dan dosya indirmesine sebep olursunuz ki bu da aradaki mesafeden dolayı indirme zamanını uzatır ve siteniz yavaş yüklenmiş olur. Dolayısıyla web sitenizi hızlandırmak amacıyla CDN kullanmak istediniz ancak bunu yanlış yaparsanız, web sitenizi hızlandırmak yerine yavaşlatmış olursunuz.

CDN'i Hangi Web Siteleri Kullanabilir?

CDN'i kullanmak için herhangi bir şart yoktur. İster büyük kurumsal bir web siteniz olsun, ister kişisel blog... Sitenisini hızlandırmak isteyen herkes CDN kullanabilir. Google sadece büyük ve kurumsal web sitelerini önemsemez, aksine niş bilgiler veren daha butik web siteleri aslında Google'ın en sevdiği web siteleridir diyebiliriz. Dolayısıyla sizin de böyle bir web siteniz varsa ve SEO'da iyi bir yer elde etmek için sitenizi hızlandırmak istiyorsanız, en yaygın dosya ve framework'leriniz için CDN kullanmayı sakın ihmal etmeyin! 

Daha Fazla
Yorumlar
Katkınız için teşekkürler! Yorumunuz yayınlanmadan önce onay sürecinden geçecektir.
Onaylanma süresi ortalama 1 saat kadardır.