Hepimizin başına gelmiştir. Bir bilgisayar almaya karar verdik ancak hangi özellikleri olan bilgisayarı seçelim veya hangi özelliklerine dikkat edelim? Her kafandan bir soru çıkar ve biz ortada kalırız! Bu yazımızı yakın zamanda veya gelecekte bilgisayar almak isteyen ancak çevresindekilerin sözünde etkilenmek istemeyen okuyucularımız için hazırladık. Hadi o zaman devam edelim!

İlk başta belirtmeliyiz ki teknolojinin her gün geliştiği bugünlerde en son teknoloji veya en iyi bilgisayarı almak gibi bir hayaliniz varsa, hemen unutun! Asıl yapmanız gereken neye ihtiyacınız olduğu ve ona göre bir bilgisayar almaya çalışın. Diğer türlü her zaman aklınızda daha iyisi kalacak ve gereksiz yere kullanmayacağınız özelliklere para ödemiş olacaksınız. Şimdi size bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken özelliklerden bahsedeceğim.


Anakart:

Bilgisayarda yer alan tüm parçaların monte edildiği, tüm bu parçaların birbiri ile iletişim halinde olmasını sağlayan parçadır. Bilgisayarın parçalarının anakartı ile uyumu çok önemlidir. Her anakart her marka ve tür donanımla çalışmamaktadır. Dolayısıyla eğer laptop değil de bir masaüstü bilgisayar alıyorsanız, aldığınız bilgisayarda kullandığınız donanımların anakart ile uyumunu kontrol etmeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse İntel marka işlemci çalıştıran bir anakart almışsanız, AMD marka işlemci almamanız gerekmektedir. Merak etmeyin işlemcileri birazdan anlatacağım:) Ek olarak belirtmeliyim ki eğer masaüstü bilgisayar alıyorsanız ve bilgisayarınızı kendiniz topluyorsanız o zaman anakartı en sona bırakın. Siz kendi ihtiyacınız dahilinde bilgisayarınızın özelliğini belirleyip, anakartınızı buna göre seçin.

İşlemci:

Anakart birimini anlatırken de bahsettiğim İşlemci, bilgisayardaki tüm işlemlerin yapıldığı merkezi sistemdir. Kısacası bilgisayarın beynidir diyebiliriz. İki büyük işlemci markası vardır. Biri İntel diğeri ise AMD'dir. Her ikisi de farklı alanlar için tercih edilmektedir. Eğer daha çok programlar üzerinde çalışacaksanız İntel işlemcileri tercih edebilir, ya da oyun veya video gibi performans odaklı kullanacaksanız bilgisayarınızı AMD işlemcileri tercih edebilirsiniz. Burada dikkat etmenizi istediğimiz bir diğer konu ise eğer AMD işlemci alacaksanız o zaman soğutma sistemininde iyi seçilmiş olması gerekiyor. Performans odaklı çalışan AMD işlemcisi, İntel işlemcisine göre daha fazla ısındığından soğutma sisteminin de daha titiz düşünülmesi gerekmektedir. Eğer hızlı bir bilgisayar istiyorsanız işlemcinizin de iyi olması gerekmektedir.

İntel işlemciler içerisinde ise i3-i5-i7 gibi seçenekler bulunmakta ve en yükseği hangisi ise onun daha iyi olacağı gibi bir yanılgı bulunmaktadır. Ancak bu doğru değildir! Aynı modelin bile farklı cache ve Ghz değerlerine sahip alt modelleri vardır. Burada cache ve Ghz değerleri yüksek olan diğer modellere göre her zaman bir adım üstündür. Dolayısıyla ihtiyaç ve kullanım tarzınıza bağlı olarak cache ve Ghz değeri yüksek olan bir i3, cache ve Ghz değeri daha düşük olan i7'den daha yüksek bir performans sergileyebilir.


RAM:

Bilgisayar kullanım sıradında geçerli olan ancak daha sonrasında kullanılmayacak olan bilginin depolandığı birimdir. Örnek vermek gerekirse internette geziyorsunu ve sekmeyi aşağı indirdiniz. O anda o bilgileri kullanmasanız bile bir kenarda sizin için duruyor. İşte o bilgilerin durduğu alan ise RAM'dir. Dolayısıyla RAM'ın bilgisayarı hızı ile doğrudan bir orantısı vardır. Fakat bu demek değil ki RAM'i en yüksek olan bilgisayar en hızlı olandır. Bu RAM'in bilgisayarın diğer parçaları ile uyumlu çalışmasına bağlıdır. Ancak yine de hızlı bir bilgisayar istiyorsanız RAM'i yüksek tutmanız da fayda var. Çünkü onca para verdiğiniz bilgisayarı kısa bir süre değil, uzun bir süre kullanmak isteyeceksiniz. Kısa bir not eklemek isterim, eğer masaüstü bir bilgisayar almak istiyorsanız o zaman bilgisayarınızın RAM kapasitesi (takılabilir RAM) mevcut RAM kapasitenizin en az iki katı olsun. Çünkü ileride eğer bilgisayarınızın RAM'ı yeni teknoloji için yetersiz kalırsa o zaman ek RAM takviyesi yapabilirsiniz.

Hard Disk:

Bilgisayarda kayıtlı olan ve çağırdığınıda gelen bilgilerin kayıtlı olduğu parçadır. Kısacası bilgisayarınızın hafızasıdır diyebiliriz. Bilgisayarınızın hafızası ne kadar büyük olursa o zaman içerisinde tutabileceği bilgi limiti de artacaktır. Ve buna ek olarak hafızasını limiti limitine kulanan bir bilgisayardan daha hızlı olacaktır. Dolayısıyla müsriflik etmemek şartı ile ihtiyacımız olandan biraz daha fazla hafızaya sahip Hard Disk almanızı öneririz. Hem kim bilir belki birgün ileride saklamanız gereken daha fazla dokümanınız olacak? 

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte Hard Disk modelleri de gelişmiştir. Eski standart Hard Disk modelleri eski bir plak gibi düşünebilirsiniz, dönen bir plak üzerinde bilgileri kaydetmektedir. Dolayısıyla siz bilgisayarınızda kayıtlı her bir resmi açmak istediğinizde plak üzerinde ilgili alan bulunur ve bu alandan data okunarak size resim gösterilirdi. Ancak dediğimiz gibi teknolojinin değişmesi ile birlikte Hard Disk modelleri de değişti. USB Disklerin çalışma mantığı ile çalışan SSD Hard Diskler üretildi. SSD'ler içerisinde plak barındırmayan, eklenmek istenen datayı dijital olarak kaydeden Hard Disklerdir. Dolayısıyla siz SSD Hard Disk üzerinden bir veri okumak istediğinizde hiç arama yapmadan istediğiniz veriyi bulur ve size getirir. Dolayısıyla SSD Hard Disk'ler biraz daha maliyetli olsa da standrart Hard Disk'lere göre daha hızlıdır. Bu yüzden yeni seçiminizde SSD Hard Disk tercih edebilirsiniz.

Ekran Kartı:

Bilgisayarınızda yapılan işlemlerin kullanıcıya gösterilmesine daha doğrusu monitöre aktarılmasını sağlayan parçadır. Ekran kartınız ne kadar iyi olursa o kadar hızlı bir görüntü elde ederseniz. Ancak ne kadar kötü bir ekran kartınız olursa o zaman bir videoyu bile takıla takıla izlemek zorunda olabilirsiniz. Burada asıl önemli olan sizin ihtiyacınızdır. Eğer grafik veya daha çok performans gerektiren işlemlere yapacaksanız bilgisayarınızda o zaman yüksek özelliklik bir ekran kartı almanızı öneririz. Diğer taraftan daha çok yazı yazmak ve araştırma yapmak için bir bilgisayar arıyorsanız, ekran kartı bakmanız gereken en son özellikler arasında olabilir.

Power Supply:

Türkçesi güç kaynağı olan power supply yukarıda saydığımız tüm maddelerin çalışması için gerekli gücü sağlamaktadır. Ayrıca güç kaynaklarının voltaj koruma gibi özellikleri de bulunmaktadır. Eğer masaüstü bir bilgisayar alıyorsanız ve voltaj değişimlerinin sıkça yaşandığı bir yerde yaşıyorsanız bilgisayarcınızdan voltaj koruması olan bir power supply kesinlikle isteyin! Diğer türlü o kadar para vererek aldığınız bilgisayarınız bir voltaj değişiminde kullanılmaz hale gelebilir. Laptop bilgisayar almak isteyenlerin bu özelliğe dikkat etmesine gerek yok çünkü laptoplar enerjilerini batarya üzerinden aldıkları için voltaj değişimine doğal bağışıklıkları vardır diyebiliriz.

Sonuç:

Yukarıda belirttiğimiz bilgisayar parçaları, bir bilgisayarın çalışması için olmazsa olmaz parçalardır. Ve yazımızda da belirttiğimiz üzere teknoloji her gün geliştiği için hiç bir bilgisayar parçası için belirli bir marka ve model belirtmedik. Çünkü diğer türlü bu yazımız iki gün içerisinde eski ve değersiz olabilirdi, ve biz bunu istemeyiz! Onun yerine ister laptop alın ister masaüstü; bilgisayar seçiminde bilgisayarcınıza nasıl bir bilgisayar istediğinizi daha iyi anlatmanızı istedik. Ve ne istediğinizi daha iyi anlamanızı sağlamak istedik.

Diğer taraftan bizim önerimiz eğer özel bir sebebi yok ise laptop yerine masaüstü bilgisayar kullanımı. Laptop kullanımının her geçen gün arttığı (masaüstüne göre) bu günlerde bunu belirtmek istedik. Zira laptop sizin ihtiyacınız için gerekli değilse (mobil olmak) masaüstü almak sizin için her zaman daha avantajlı olacaktır. (Fiyat açısından uygun) Ayrıca ilerleyen teknoloji ile birlikte bilgisayarınızı kolayca update edebileceksiniz. Örnek olarak ekran kartını değiştirip, ek ram ekleyebileceksiniz.

Yukarı belirttiğimiz maddelere dikkat ederseniz ihtiyacınıza ve bütçenize uygun bilgisayara ulaşabilirsiniz!

Daha Fazla
Yorumlar
Katkınız için teşekkürler! Yorumunuz yayınlanmadan önce onay sürecinden geçecektir.
Onaylanma süresi ortalama 1 saat kadardır.